Blog

Blog

fragrance-concentration-guide-2

Ako správne používať parfum

koncentrácia vonnej zložky v parfume

Ako správne používať parfum, to je asi najčastejšia otázka s ktorou sa u nás stretávame. Odpoveď záleží od viacero faktorov. Najskôr si ujasnime o akú koncentráciu parfumu ide. Prakticky sa stretávame s piatimi rôznymi druhmi koncentrácie vonnej zložky. Jedná sa o Eau Fraiche (1-3%), Eau de Cologne (2-4%) Eau de Toilette (5-15%), Eau de Parfum (15-20%), Perfume alebo tiez extrait de parfum  (20-30%). U nás v Le Parfum & Le Chic a všeobecne niche kategória vôní používa väčšinou eau de parfum a extrait de parfum – samozrejme netreba si mýliť s produktami, ktoré sú z čierneho trhu a sú bežne dostupné za polovičnú cenu aj u nás na internete. Tento nákup rozhodne neodporúčame aj keď sa cena zdá byť akokoľvek  lákavá, často sú tieto produkty rôznym spôsobom degradované a v konečnom dôsledku doplatí na to spotrebiteľ! Neexistuje totiž kúpiť originálny produkt za polovičnú cenu! – tým sa ohradzujú aj všetky značky s ktorými spolupracujeme. 

Ako je teda možné, že sa predávajú takéto produkty na e-shopoch? 

Ako som už napísal jedná sa o čierny trh kde jednak neviete presný pôvod parfumu, parfumy sú buď sfalšované (napodobňované) alebo často nariedené a tu napríklad z eau de parfum sa spraví eau de cologne alebo v lepšom prípade eau de toilette .Odporúčam sa riadiť len oficiálnou stránkou značky kde sa presne  dozviete na ktorých miestach si môžete ich produkt kúpiť a tak sa vyhnete zbytočnému sklamaniu alebo nevedomej podpory čierneho trhu.

Vráťme sa ale späť k našej téme. Parfum volíme podľa príležitosti na daný deň. Odporúčam mať minimálne päť rôznych flakónov a obmieňať ich podľa potreby. Jeden, ten najhlavnejší, je  pravdaže náš, ten náš, ktorý nás najviac vystihuje. Taký s ktorým máme najviac komplimentov, proste náš osobný parfum v ktorom sa cítime prirodzene a ktorý nás jednoducho dokonalo vystihuje a podtrhuje našu osobnosť. Ďalšie volíme podľa potreby. Parfum volíme podľa počasia, samozrejme podľa ročnej doby teda inak reagujú parfumy určené skôr na zimné obdobia keď sú aplikované v lete môžu spôsobovať doslova bolesť hlavy. Na leto sa odporúčajú skôr ľahšie citrusové, akvatické vône, u nás veľmi obľúbené, moderné molekulové kompozície. Úžasné sú tiež parfumy s vonnou mätou, ktorá dokonalo cez horúce letné dni pokožku aj schladí.  V chladnejšom období siahame po hutnejších koncentráciách ktoré lepšie vyniknú práve v zimnom čase. Tiež volíme iný parfum na slávnostné udalosti, či už návšteva opery alebo divadla alebo životné udalosti ako je napríklad svadba. Inú vôňu si dávame večer do klubu alebo na rande. Nezabúdajme, že vône sa obzvlášť viažu na naše emócie. Určite si spomeniete na krásne alebo nepekné chvíle keď si privoniate k vášmu ,,ex‘‘ parfumu – doslova sa vám vynoria myšlienky ktoré už dávno boli kdesi skryté v podvedomí. Alebo pamätáte sa ako voňala vaša maminka? Tiež treba brať ohľad na našich kolegov v práci, nebudeme si predsa dávať extrait de parfum v kancelárii kde jeden meter od nás je ďalší pracovník už s astmatickým záchvatom a nepríjemným pohľadom na nás. Takže zhrňme si to. Jeden parfum je náš osobný, dva striedame podľa ročného obdobia alebo deň -noc, jeden slávnostný, a ten posledný volíme do nočných barov alebo na romantické stretnutia.

Kde aplikovať parfum ?

To je ako autoškola, kde vás naučia teóriu a spôsob jazdy ale po čase si každý prispôsobí spôsob šoférovania podľa seba. Neexistuje presná odpoveď. Napríklad Christian Dior vraví, že parfum sa má aplikovať na šatový lem. Coco Chanel tvrdí, že sa má aplikovať všade tam kde chcete byť pobozkaná. Esté Lauder hovorí o vytvorení akého si oblaku v tvare širokého O do ktorého máte vstúpiť. Vo všeobecnosti sa odporúča parfum nanášať na pulzujúce miesta, ktoré sú prirodzene teplejšie a tak sa parfum môže lepšie vyvíjať a priaznivo otvárať jednotlivé svoje etapy. Ja odporúčam  nastriekať parfum na kľúčne kosti a klasicky asi s rozpätím 20cm na vnútornú stranu zápästia kde sa pekne dostáva za pomoci vašej gestikulácie do priestoru okolo vás. Parfum nikdy netrieme o seba! Môže tým poškodiť vrchné akordy vône a tým pádom ochudobníme celý zložitý proces postupného otvárania jednotlivých komponentov. Stačí len jemne priložiť zápästia na dve sekundy o seba a to je všetko! Extrait de Parfum odporúčam maximálne dva až tri vstreky pretože sa jedná o veľmi silnú koncentráciu. Eau de Parfum môžete o niečo viac ale nikdy to nepreháňajte pretože potom má parfum opačný efekt než na ktorý má slúžiť – teda nezabúdajte, že nás má parfum len podtrhnúť a zvýrazniť! Tiež sa dobre držia vône na prírodných materiáloch ako je kašmír, vlna, kožušina, bavlna.

Prečo parfum na sebe necítim?

Áno, bohužial je to tak, že po určitom čase náš obľúbený parfum už necítime. Nie je to o tom žeby vyprchal, ale svedčí to o dômyselnom čuchovom mechanizme ktorý vlastníme. Ten nás má totiž prioritne chrániť proti hroziacemu nebezpečenstvu a keď uzná, že s vašim parfumom ste v bezpečí začne viac vnímať iné veci ktoré by vás mohli potencionálne ohroziť. Preto je dobré mať viac vôní a striedať ich.

Share this post