Blog

Blog

ella-background_47cb01e5-4c82-40f2-9db4-bf957494bbf1_2000x

Priznám sa, že túto značku som zo začiatku podcenila. Balenia mi síce boli veľmi sympatické, mám rada takýto veselý minimalizmus, ale nejako som od tých farebných vodičiek veľa neočakávala. A spravila som chybu. Za jednoduchým vzhľadom a odľahčeným dizajnom sa skrývajú skutočne prepracované vône.

Tak som sa pozrela, ktože je za tým.

A ono – Sonja Constant!!!

A kto je Sonja Constant?

Ak márne pátrate v pamäti, tak vám pomôžem:

Guerlain L’Abeille

Tak.

Parfumérka, ktorý si na vytvorenie jedného zo svojich historicky najluxusnejších kúskov vybral ešte aj taký parfémový dom, ako je Guerlain.

Ale jej portfólio je podstatne širšie. Jej nos je za veľmi vydarenými parfémami z celej škály parfémového sveta. Od najklasickejších starých domov ako je Fragonard, cez najdostupnejšie značky – ako Yves Rocher, O Boticario, Natura, Mango, Avon – cez klasický mainstream – ako Narciso Rodriguez (áno, aj nová „červená kocka“ !) , Balmain, Rochas, Valentino, Nina Ricci, Rouge Bunny Rouge, po luxusné a nikové značky ako Tom Ford, Carner Barcelona, Eutopie, Les Liquides Imaginaires, Pozzo di Borgo, Shanghai Tang, alebo Simone Cosac (aj Osé, moje milované Osé!!!). Dokonca si tak trochu odskočila aj do orientálnych vôd prácou pre značku Syed Junaid Alam.

Sonja Constant

Začínala klasicky. Vyštudovala parfumérske školy ISIPCA a Givaudan, a u Givaudana si ju veľmi prezieravo rovno nechali. A pracuje pre nich dodnes.

Ale ako mnoho špičkových parfumérov, aj ona si založila vlastnú značku, kde môže tvoriť podľa vlastných predstáv a nebyť vystavená tlaku a víziám objednávateľov.

Takže v roku 2017 sa narodila Ella K.

Kto je Ella K.?

Ella K. je imaginárna hrdinka, poskladaná z troch skutočných historických postáv – Elly Maillart (1903-1997, švajčiarska športovkyňa, cestovateľka a spisovateľka), Karen Blixen (1885-1962, dánska cestovateľka a spisovateľka, autorka knihy „Spomienky na Afriku“) and Alexandry DavidNeel (1868-1969, francúzsko-belgická cestovateľka, objaviteľka, spiritualistka, anarchistka a spisovateľka) . Tieto tri nekonvenčné, odvážne ženy, svojou činnosťou ďaleko prekračujúc svoju dobu, sa stali inšpiráciou pre vytvorenie značky parfumérky, ktorá – ako sa vyjadrila v jednom rozhovore – radšej siahne po mesiaci, aj keď jej hrozí, že ostane niekde medzi hviezdami, než ostať pri zemi.

Tak sa teda pozrime na parfémy:

ELLA K

Dizajn vôní je veľmi príjemný, pohodový, optimisticko-minimalistický. Pôsobí ľahko a nenásilne.

Dostala som možnosť vyskúšať týchto šesť a jednoznačne to plánujem doplniť aj (zatiaľ) zvyšnými dvomi:

Baiser de Florence

Kadidlo s drevom. Do toho malinká troška mrkvového kosatca, ale pôsobí skôr ako zabudnutá stonka mrkvovej vňate. Občas sa mihne slabý kvetinový, či zelený tón, občas chladné kamenné tóny. Steré kamenné ulice, staré kamenné budovy, kostoly, ale žije to. Áno, toto je Florencia, ako si ju pamätám. Niekde trocha kvetinovej výzdoby, občas surová živičnatá myrha, pripravená na zapálenie. Kde k tomuto vzali tú ružovú farbu, nepochopím. Ale je to pre mňa silný kandidát na kúpu.

Brumes de Khao-Sok

Hmla nad Thajským pralesom….môže byť…

Táto vôňa na mne robí „oblúk“. Začne veľmi jemnou gardéniou (a áno, aj gardénia môže byť jemná;)), pokračuje hladkou čerstvou zeleňou, ktorá sa postupne prepracuje až k regulérnej posekanej tráve a potom sa prídá pomerne silná, ale nie nepríjemná bylinná vôňa. Tá prejde, vráti sa k trávniku, odtiaľ nazad k neurčiteľnej jemnej zeleni a jemnej nerušivej gardénii, pri ktorej ostáva pomerne dlho.

Mémoire de Daisen

„Spomienky na Daisen“. Daisen je hora nie nepodobná Fuji a vôňa nás má z nejakého dôvodu preniesť do Kjóta. No.

Hedion je v parfémoch často využívaná molekula, ktorej vzorec podľa mňa vyzerá ako zhulený jeleň a zhulený je práve z toho hedionu. V podstate to má byť trvácnejšia náhrada jazmínu, ale povedzme si rovno, že čo sa mňa týka, tak ani trvácny, ani jazmín. Tu je ho notná dávka a je orámovaný trochou veľmi príjemných citrusov a pár kvietkami a podporený ďalšou chronicky používanou molekulou ISO-E-Super, ktorá tiež na mne nie je bohvieko super, proste tak trochu cédrového celofánu. Tož toto bude myslené pre niekoho iného, už aj preto, že výdrž je na mne tristná, keď napíšem, že v minútach, tak tej vôni ešte fandím. Tak ale to, že na mne sa nepredviedla, ešte neznamená, že na niekom inom nevynikne a keď sa obzriem na kvalitu tých ostatných, rozhodne odporúčam vyskúšať radšej na vlastnej koži.

Epupa Mon Amour

Výlet do Namíbie.

Korenia zaliate v zlatom jantáre….teda samozrejme nie. Ale keby mal jantár vôňu, tak by voňal takto. Úžasná zmes všetkých možných korení, evokujúca obrázky z afrických trhovísk, zahustená živičnato-sladkými tónmi benzoinu a ambry, s drevitým dojazdom….vôňa klasicky orientálna, mohla by sa smelo postaviť vedľa starých Amouage. Tu sa jednoznačne podpísala skúsenosť zo spolupráce s orientálnymi parfumérmi. Skvelo drží, ide do priestoru a úžasne ladí s momentálnymi horúčavami.

Mélodie d’Altaï

Hory Altai v Kazachstane, hraničiace s Čínou a Mongolskom….

Šafránovo-vanilkový krém, existuje niečo také? Sladké, jemné, hladké….ovšem sladkosť pominie, jenosť, hladkosť a prítulnosť sa premení na jemný teplý kožušinový golier s podšívkou z mäkkej kože. Vanilka sa ale pomalinky vracia. Je to, akoby sa dáma navoňala parfémom, obliekla sa do luxusných kožušín a parfém postupne začínal prerážať aj cez kožuch.

Lettre de Pushkar

Táto vôňa by nás mala preniesť do Indie, do provincie Radžastan.

Krásna vôňa „mäkkých“, aromatických korení, šafrán, muškátový oriešok, trocha nesladkej škorice. Ďalšia náherná orientálna vôňa, hladká a hebká ako hodvábne sárí, ale zároveň horúca a korenistá ako India. No a keď to už vyzerá, že vôňa predviedla, čo mala už len pekne drží (a ono drží), tak príde na scénu ruža. Teda Ruža. Krásna, tmavočervená čajová ruža so zamatovými lupienkami. Taká tá ruža, ktorá stačí, aby bola jedna, pretože jej krása práve tak dokonale vynikne.

No a na záver…

Kajám sa. Fakt. Toto je proste nafľaškovaná nádhera.

No a ako to bolo s tými komplimentami? Že je najvyšším komplimentom je napodobňovanie? Nuž tak toto je najnovšia kolekcia od Paco Rabanne Pacollection….:

Ďakujeme za článok od Lucie Dudlákovej.

(Použité zroje:www.ellakparfums.comwww.fragrantica.com,www.ellak.com,www.perfumesociety.orghttp://www.ellamaillart.ch,https://www.newworldencyclopedia.org,https://www.museums.or.ke,http://www.avozarm.sk/Alex.htm)

(zdroje obrázkov:www.perfumesociety.orgwww.facebook.comwww.pacorabanne.com)

Share this post