Blog

Blog

IMG_1170-2

Šepot

Mám veľkú slabosť pre miestne parfumérie všeobecne a pre tie “naše“, teda české a slovenské zvlášť. Som totiž presvedčená o tom, že rovnako ako pri akomkoľvek druhu umenia človeka pri tvorbe ovplyvňuje prostredie v ktorom žije, v ktorom vyrastal, čokoľvek čo prežíva. A to tým pádom vytvára jednak úžasnú pestrosť vo výsledkoch, ktorú nedokážu nikdy vytvoriť „bežné“ parfémové domy s nosmi sústredenými viac-menej na jednom mieste vo Francúzsku, a navyše tie, ktoré sú z nášho kultúrneho okruhu, majú oveľa viac čo povedať nám, alebo jednoducho o nás.

Parfémovú značku Pigmentarium preto sledujem so záujmom od uvedenia ich prvého parfému Ad Libitum. Keď som dostala možnosť od parfumérie Le Parfum & Le Chic zúčastniť sa na uvedení ich tretieho parfému Murmur – šepot (medzi Ad Libitum a Murmur ešte vydali Erotikon), a to dokonca v Bratislave, bola som nadšená.

A keďže Murphyho zákony zafungovali, tak som to takmer nestihla. Našťastie len takmer.

Jakuba Floriana Hiermanna, ktorý je nosom a tvorcom parfému a jeho partnera, ktorý sa spolupodieľa na chode značky som našťastie zastihla a to v príjemnej, už neformálnej nálade a mala som možnosť sa s nimi príjemne porozprávať.

Jakub Florian Hiermann so svojim novým parfémom Murmur.

Parfémy sú Jakubovou dávnou vášňou, takže si spravil v Londýne parfumérsky kurz, a keď vytvoril parfém Ad Libitum, jeho partner ho podporil v tom, aby s ním vyšiel na verejnosť a tým podľa mňa spravil veľkú službu ľudstvu a tej parfémovo naladenej časti obzvlášť, pretože parfém je to vskutku podarený. A tak vznikla značka Pigmentarium. 

 

Murmur

Inštalácia parfumov vo VIRVAR

Nová vôňa značky, Murmur (šepot), je vôňa postavená predovšetkým na živočíšnych tónoch. Ale napriek zloženiu, ktoré znie pomerne bojovne, až ľahko odstrašujúco (ambra, ruža, pačuli, oud, santal, cibetka, pižmo), vyznieva síce silne, no zároveň veľmi nežne a dôverne. Oudu je tam len toľko, aby podčiarkol chcené živočíšne vyznenie, nijako nedominuje, pižmo doslova priľnie k pokožke a vytvorí základ pre ostatné zložky. Jemný závan cibetky vnáša ľahko nostalgickú atmosféru. Ružu takmer necítim, ale pravdepodobne by to bolo bez nej príliš hutné. Vôňa je hebká a teplá, unisexová, jednotlivé zložky nevystupujú na povrch, skôr spolupracujú. A ako bonus veľmi dobre drží, aspoň teda na mne (spolu s Erotikonom na druhej ruke prežili dokonca dve sprchy, večernú aj rannú… Ad Libitum ktoré som mala na krku len večernú, ale takmer som s tou trojkombináciou bola vykázaná spať na gauč do obývačky…) Zámerom bolo vytvoriť vôňu, akú človek cíti, keď sa pri tichom rozhovore priblíži k pokožke blízkeho človeka, vôňu niekoho, komu dôverujeme, komu môžeme vojsť do jeho intímnej zóny a pošepkať mu veci, ktoré nemá počuť nikto iný….

V tomto zmysle vnímam parfém ako tretiu časť trilógie. Ad Libitum, ktoré znázorňuje západ slnka nad Prahou ako romantický začiatok, Erotikon, ktorý je inšpirovaný prvým erotickým filmom, ktorý bol natočený v Čechách znázorňuje vášeň a vzplanutie, kým Murmur je už skutočne o dôvernom a blízkom vzťahu dvoch ľudí.

Pigmentarium Murmur
Inštalácia vôní značky Pigmetarium: Ad Libitum na zlatom kameni, ktorý symbolizuje západ slnka nad Prahou, Erotikon na plastike z bieleho mramoru, ktorý znázorňuje erotický vzťah dvoch ľudí a Murmur pri sivom kameni, ktorý symbolizuje základ, zemitosť, primárne hodnoty.

Proste, vôňa Murmur si ma získala. A to, že si ako miesto jej uvedenia vybrali práve moju rodnú Bratislavu na sympatiách rozhodne ešte pridalo!

Lucia Dudlaková

Share this post