Blog

Blog

IMG_0950
Mert Güzel a Murat Katran

Chcela som na úvod napísať, že neviem celkom ani parfémy (a ani nič iné) oddeliť od spoločenských a politických udalostí, ale uvedomila som si, že nie že neviem, ale ani nechcem. Preto som sa v momentálnej situácii pozerala na tureckú značku Nishane s určitým odstupom. Ale potom mi dala kamarátka ovoňať nádherné vône Santalové a Tuberóza a – zatiaľ opatrná – láska bola na svete. A keď som zistila, že v tomto roku vydali vôňu na počesť opusteného arménskeho mesta Ani, ktoré sa nachádza na tureckom území a ešte si aj na jej vytvorenie pozvali slávnu parfumérku s arménskymi koreňmi – Cécile Zarokian, všetky moje sympatie dostali voľný priebeh.

Značka Nishane o sebe tvrdí, že je prvá a jediná niche značka, ktorá sídli v Istanbule a je zároveň medzinárodne známa. No. V tejto kombinácii vlastne aj majú pravdu. Všetky ostatné turecké značky, ktoré poznám, sa buď nedajú označiť ako niche, alebo nie sú medzinárodne známe, alebo aspoň nesídlia priamo v Istanbule😊. 

V čom sa ale rozhodne odlišujú, je ich od počiatku jasný záujem preniknúť na zahraničný trh, hneď v roku 2014 začínali rovno  16-timi rôznymi vôňami, ktoré dostali každá názov v inom jazyku (apropó, Santalové je z češtiny – zo santalu).

Ale nie je to len jednoduchý pokus „vliať“ sa do prúdu podobných vôní, ako sa vyrábajú všade. Vône Nishane majú svoju vlastnú atmosféru, snažiac sa spojiť staré s novým, orientálne s európskym, podobne ako Bospor spája európsku a ázijskú časť mesta a krajiny. 

Navrch sa neboja experimentovať, k čomu si pozývajú známych a skúsených parfumérov a skutočne väčšina ich vôní (samozrejme nie všetky) je netypická, aspoň trošku prekračujúca hranicu všednosti.Ďalšia jednoznačná charakteristika ich vôní je ich silná koncentrácia. Všetky vône sú v koncentrácii Extrait s vyše 30% vonných látok, okrem línie Extrait de Cologne Collection, ktorá má „len“ 18% vonných látok, a vôní Muskane a Florane s 20%. A na tých vôňach je to cítiť. Nielen v zmysle sily a výdrže (a áno, silné sú), ale takto koncentrované vône sa aj na pokožke správajú inak, viac vyniknú.

Značku založili Mert Güzel a Murat Katran, ktorí zároveň zastávajú aj rolu kreatívnych riaditeľov a na tvorbe jednotlivých vôňí spolupracujú so známymi nosmi – Chris Maurice, Jorge Lee, Sylvain Cara, Miguel Matos, Christian Carbonnel, Cécile Zarokian.

Na trh prišli len nedávno, v roku 2014, ale v každom prípade stoja na pleciach predkov. V tureckej kultúre majú vône nezastupiteľné miesto, dodnes fungujú značky založené aj v predminulom storočí. Dokonca v rámci uvítania hostí existuje zvyk opláchnuť im na privítanie ruky ľahkou kolínskou. Túto tradíciu oslavujú svojou líniou Colonisée.

Odvtedy pribudli ďalšie vône a momentálne sú zaradené do 8 línií: Miniature Art Collection, Blossom Collection, Signature Collection, Rumi Collection, Shadow Play Trilogy, Imaginative Collection, Extrait de Cologne Collection (Colonisée) a najnovšou No Boundaries, uvedenou v roku 2019.

Vyskúšala som tieto:

ANI

Ani

V Čechách môže byť stovežatá Praha, my môžeme mať Trnavu s jej X kostolmi, ale v Turecku, v Turecku je Ani! Ani je mesto bývalé hlavné mesto arménskeho kráľovstva, s prvými zmienkami už z 5.storočia. Bývavalo to významné sídlo, dodnes známe ako mesto 1001 kostolov, postupne však upadalo a od 18.storočia je opustené úplne, takže z neho ostala len nádherná starobylá romantická scenéria stavieb z typického muriva z pálenej hliny vystupujúceho zo zelenej pláne, nostalgicky pripomínajúca jeho zašlú slávu…a od roku 2016 je zapísané na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

K vytvoreniu vône, ktorá ho má stelesňovať, si pozvali Cécile Zerokian, ktorá má arménsky pôvod.

Vôňa samotná je založená v prvom rade na zázvore a vanilke. Zázvor je ale veľmi distingvovaný a vanilka nepudingová. Ak ste niekedy jedli kvalitný kandovaný zázvor, alebo zázvorové lízatká, ste blízko…avšak tak jednoduché to nie je. Ani je jedna komplexná a vyvážená vôňa, teplá, jemne gurmánska s korenistými tónmi kardamómu a ružového korenia, s jemnými závanmi tureckej ruže, a s nádherným krémovým santalovo-labdanovým základom. Má v sebe čosi orientálne, čosi starobylé a pritom nadčasové, pritom ma akosi udržuje v dobrej nálade. Unikátna ako mesto samo.

Unutuaam

Tak táto vôňa nie je v kolekcii No Boundaries náhodou, aspoň nie, čo sa týka zaujímavého kombinovania zložiek, ktorá veľmi nečakane od začiatku vytvárajú dojem vyslovene zrelej mandarinky. K mandarínke sa o chvíľu pridjú a korenisté a hlavne bylinné zložky s oreganom na čele – ale pozor, toto nie je žiadna variácia na Aqua Allegoria Mandarine Basilic od Guerlainu, toto je ťažká, dobre vyzretá až skoro prezretá mandarínka s výraznými bylinkami – ktorá postupne prechádza do živičnatých tónov, z ktorých sa nakoniec vylúpne niečo, čo by som identifikovala ako veľmi slušné kadidlo, keby tam ovšem bolo. Tipujem to na veľmi zaujímavo použitý zadymený vetiver.

Nefs

Začalo to niečím, čo som mne pripomínalo naftalín a okoliu petrolej. Neskôr sa z toho vylúpla celkom zaujímavá, pomerne typická orientálna vôňa, možno trochu zbytočne prekomplikovaná, ale nositeľná všehochuť, v dobrom pripomínajúca orientálne bazáre.

Muskane

Ak nebudú biele Vianoce, s touto vôňou si ich môžete spraviť. Je to v podstate silný bielopižmový soliflor, evokujúci Viloressiho Teint de Neige, ale bez jeho teplého podtónu. Vlastne bez akéhokoľvek podtónu. Sneží…

Florane

Florane je rodná sestra Muskane. Akurát kým Muskane je proste intenzívna bielopižmovka, toto je esencia kvietkovosti. Napriek nejakým naznačeným kvetom v zložení ale nejde o nejaké konkrétne kvety, skôr o jeden celistvý priezračno-kvetinový tón, ktorý sa veľmi nemení.

Rumi Collection

Jalāl ad-Dīn Muhammad Rūmī

Táto kolekcia je poctou slávnemu perzskému básnikovi Rúmímu z 13. storočia, ktorý bol zároveň filozofom a zakladateľom rádu tancujúcich dervišov. Vône sú inšpirované jeho veršami. Ja som mala možnosť vyskúšať túto:

Fan Your Flames

Mám rada kokos vo vôňach. Dokonca mám jeden kokosový soliflor, ktorým občas niektoré vône vylepšujem (obzvlášť rada kombinujem s drevom). Takže táto vôňa mi padla do oka…ehm, nosa. Tu sa niekto rozhodol spraviť pánsku verziu Habanity a potom ju doplniť kokosom. Veľmi dobré. Kokos s tabakom nevyzerajú na prvý pohľad ako veľmi kompatibilné zložky, ale zdá sa, že opak je pravdou. Tabak je evidentne ústrednou zložkou, ale v úvode je viac kokosu ktorý dopĺňa niečo ako rumová aróma na pečenie a už ten tabak, ktorý postupne silnie, až pohltí všetko ostatné. Malá štipka kokosu ale občas vykukne až do konca a že ten koniec je ďaleko….drží cez 12 hodín.

Imaginative Collection

Malý princ

Kolekcia dvoch vôní inšpirovaná nádhernou knihou Malý princ od Antoine de Saint-Exupéryho

B-612

Tak, mám jednu dobrú správu – ani jeden baobab na obzore – a jednu znepokojivú – ani ruža. Teda ruža. Niežeby ju tam sľubovali, ale v parféme pomenovanom podľa planétky Malého Princa by hádam byť mala, nie? Uzavrime to, že je tak dobre chránená, že ju nie je cítiť😉.

Ako teda vonia? Je to veľmi vzdušná vôňa drevitých tónov s levanduľou, ktorá jemne evokuje staré nostalgické fougérovky. Je však výrazne modernejšie, nie tak ťažkopádna, a ľahko zasnená. Syn v nej cíti nejaký zvláštny prašný tón. Tak som sa rozhodla, že to bude vôňa vesmírneho prachu😊.

Napriek ľahkosti a priezračnosti ju cítiť v priestore a drží na mne vyše 12 hodín. 

Vain & Naïve

Tak tu je, našla sa! Ružu myslím. Druhá vôňa inšpirovaná Malým Princom je venovaná priamo jej. Sklenený poklop sa otvoril a ruža sa rozvoňala. Malý princ sa staral. Predchádza ju radostná vôňa citrusov a sprevádzajú oporné tóny iných kvetov a ovocia, ale v centre je ľahká, jemná, krehká ruža. Aj s trochou vlhkej hliny (áno, treba polievať) a s oným vesmírne-prašným tónom, ktorý je trochu cítiť v B-612. Vôňa je ľahká a radostná, a áno, možno trochu sebestredná a trochu naivná.

Extrait de Cologne Collection

Extrait de Cologne Collection vzdáva hold tureckej tradícii umyť prichádzajúvšim hosťom ruky jemnou kolínskou, pôvodne väčšinou citrónovou, dnes už v širokej škále vôní. A áno, to je dôvod, prečo v Turecku môžete vidieť v predaji kolínske (kolonyasi) v predaji aj v niekoľkolitrových bandaskách.

Colognisée

Veľmi klasicky pôsobiaca a veľmi kvalitná vôňa typu, výrazná a šťavnatá zmes horkých citrusov, a veľmi koncentrovaná, konieckoncov ako všetky vône značky.

Safran colognisée

Neviem, prečo je táto vôňa zaradená do kolekcie No Boundaries, očakávala by som ju v jednej línii s vôňou Colonisée. Je to vyznením kolínska so silným, ale hladkým a príjemným tónom semišového šafránu.

Shadow Play Trilogy

Karagöz a Hacivat

Hacivat

 Veľmi zaujímavá vôňa, jemne ostrá, skôr pánska. Kombináciou citrusov, dubového machu a tónu nezrelého ananásu trochu evokuje Aventus od Creedu, čo ale môže byť dané aj tým že tí takto poňatý ananás priniesli prví a ananásových vôní zas toľko nie je. V každom prípade, je omnoho koncentrovanejšia a má taký ľahko orientálny šmrnc.

Miniature Art Collection

Wūlóng Chá

Okamžite ma preniesla do obchodíku s čajmi, kde človek nevie odolať a privoniava k jednému sklenenému poklopu za druhým, k čajom rôznych kvalít a proveniencií, výrazným, aj menej výrazným, čistým aj aromatizovaným…až kým nevie, čí je, a už vôbec nie, kvôli čomu tam pôvodne prišiel. Potom ma prenesie k čaju mojej mamy. Mama keď varí, tak sa jej zdá, že keď z čohokoľvek trošku pridá, bude výsledok o trošku lepší. A keďže pridá zo všetkého, tak jej vyjde viacmenej to, čo plánovala, len v dvojnásobnom množstve. Toto je tak nejako podobné. Veľa čaju, o kocku cukru viac, ako bolo nutné a tým pádom aj o trochu viac citrónu, aby to nebolo zas prisladké…napriek tomu všetkému je ale výsledok výborný, akurát na čajovú vôňu nezvyklo výrazný. Trochu mi pripomína Philtre Ceylan od Atelier Cologne, ale v orientálnom prevedení.

Santalové

Nádherný, jemný, krémový santal, nežný a ženský. S malinkou kvapkou ylangu a vanilky, ktoré podporuje ženskosť vône. Ako hebký satén. Názov je z češtiny – santalové ako zo santalového dreva.

Blossom Collection

Tuberóza

Veľmi pekne a kvalitne spracovaná tuberóza s trošku ovocným podtónom, ktorá svojou silou prakticky prevalcuje akékoľvek iné zložky. Má svoj potenciál – ako všetky silné vône založené na bielych kvetoch – treba dávkovať opatrne. V každom prípade jedna z najlepších tuberózoviek, aké poznám.

Vjola

Krásna fialka s tuberózou. Je zaujímavé, ako sa drobná a nenápadná fialka v tomto prípade nenechá tou tuberózou zvalcovať, ako som pôvodne očakávala, sú naozaj v peknom pomere. Fialka je tam na kompletku, aj s jej kvetinovo-ovocným nádychom (ten tá tuberóza naozaj veľmi pekne dopĺňa), aj  púdrovou stránkou (tu prifrčal na pomoc prqvdepodobne kosatec), aj so zeleňou (aksamitník). . Je tam ľahko zemitý podtón a v základe trošku nesladkej vanilky. Ale nie je to proste jeden z rady fialkových skorosoliflorov, je to pekná komplexná vôňa, dokonca by som ju ani nezaradzovala medzi čisté kvetinové vône.

Lucia Dudláková

Share this post